6 jednostavnih aktivnosti koje možete igrati u šetnji sa preškolskom decom
„Priroda nije mesto koje treba da posećujemo, priroda je naš dom.“
Šetnja u prirodi ima brojne prednosti kako za decu tako i za odrasle. Kako mi je bitno da aktivnosti o kojima vam pišem budu jednostavne, dostupne i korisne navodim vam šta sve možete da naučite u šetnji a da se pritom opustite i vi i dete.
1. Šetnja u prirodi – Sama šetnja napolju će vas opustiti. Boravak na svežem vazduhu i opušteno disanje ima zdravstvenih prednosti stoga kad god ste u mogućnosti, neka izbor za „vaše vreme“ bude – priroda.
2. Upoznavanje okoline – Sve više smo svesni toga da decu od najranijeg uzrasta treba izvoditi u šetnju. Na taj način deca uče da opažaju stvari oko sebe. U različitim godišnjim dobima primećuju promene koje se dešavaju oko njih (opada lišće, trava zeleni, duva vetar, pada kiša…). Kako odrastaju posmatraju drugu decu i ljude od kojih mogu naučiti različita ponašanja. I konačno uče o ponašanju na različitim mestima: u prodavnici, parku, ulici, kod zubara…

3. Razvoj govora – Deca su prirodna radoznala. Radoznalost treba dalje razvijati u razgovoru sa decom. Vodite razgovor sa svojim detetom i naučite ga pravilnoj komunikaciji. Nemojte kriti od dece da ne znate odgovor na neko pitanje, već tu situaciju iskoristite da naučite dete da traga za odgovorima. U tome vam mogu pomoći knjige, kao i drugi ljudi.
4. Razvijanje čula – Razvijanje čula je veoma bitno za pravilan razvoj deteta. Navešću vam po jednu igru za razvijanje svakog čula, tokom šetnje. Razvoj čula vida: Na papiru nacrtajte/ odštampajte/ napišite pojmove iz prirode (cvet, leptir, drvo, list, lopta, ljuljaška…) Zadatak deteta je da pronađe pojmove i da ih zaokruži. Razvoj čula mirisa – Ukoliko se vraćate iz kupovine recite detetu da zažmuri. Izaberite namirnice koje imaju karakterističan miris. Dete treba da omiriše i pogodi koju ste mu namirnicu ponudili. Razvoj čula sluha – Recite detetu da zažmuri ili da se ne okreće. Zadatak deteta je da pogodi koje se prevozno sredstvo čuje. (bicikl, autobus, kamion, traktor…) Razvoj čula ukusa – Dete treba da zažmuri. Ponudite mu nekoliko vrsta namirnica koji imaju različite a karakteristične ukuse. (limun, čokolada…) Razvoj čula dodira – Dete treba da zažmuri. Dodirujte mu ruku raznim predmetima: drvce, list, kamen… Dete treba da pogodi čime ga dodirujete.
5. Početni matematički pojmovi – Matematika počinje mnogo ranije nego što mi mislimo. Bebe opažaju lišće, drveće, kuće, zgrade, puteve… koje su boje, koje su veličine, koliko ih ima, koje su dužine… Skupljanje kamenja, drva, lišća i drugih prirodnih materijala nas uvodi u skupove. Zatim deca prave grupe predmeta (klasifikacija), svako dete uzme po jedno drvce (korespodencija), redjaju štapove po veličini (serijacija) i broje predmete (prebrojavanje).

6. Slobodna igra – Od svih igara ona koja je najbitnija za pravilan razvoj deteta je svakako ova – slobodna igra. Igra u kojoj dete samostalno organizuje igru, samo rešava problem dosade, razvija svoju maštu, kreativnost, i ono najbitnije samostalnost. Ono u ovakvoj igri isprobava sve ono što je opazilo u svojoj okolini. Igra uloge je vrlo česta u ovakvoj igri, tako da je dete čas poštar, čas doktor, čas trgovac a čas pop. Kada vidite da se dete zaigralo, ostavite ga da se igra samo i ne mešajte se uopšte. Ako ni zbog čega drugog (a veoma je bitno) a onda zbog toga da se i vi opustite, odmorite i uživate u svojoj ulozi roditelja.
Autor: Milica Milićević