Znate one situacije kada trebate da krenete ujutru da odvedete dete u vrtić, a vi na posao, žurite, a vaše dete ne želi da obuče nijednu duksericu, nijedne čarape, nijedne cipele? Kako da izbegnete odugovlačenje sa detetom?
Pokušavate naredbodavnim načinom govora da ga ubedite kako treba da obuje cipele jer žurite, a nastaje samo još veći otpor. Poznato, zar ne?
Ukoliko nemate ovakvih situacija, možda se nećkanje deteta javlja u situacijama hranjenja kada ne želi ništa da jede i što vi više terate dete to je veći otpor.
Takođe, odugovlačenje se javlja i kada trebate da krenete u šetnju ili iz parka. Deci je često teško da prihvate naredbe jer žele zapravo saradnju sa vama i imaju potrebu da se osete uvaženo.
Kada se nađete u situacijama odugovlačenja i otpora koristite moćnu tehniku IZBORA.
Moć izbora vam olakšava situaciju kada se nađete pred otporom deteta da se obuče, obuje, da jede ili u bilo kojoj drugoj situaciji u kojoj se natežete. Ova tehnika vam omogućava vin-vin kraj gde ste i vi zadovoljni a i dete.
Umesto naredbodavnih rečenica „Obuci ovu majicu“ ili nejasnih pitanja „Šta želiš da obučeš?“ koristite izbor, kod dece do 5 godina ponudite 2 izbora.
Na primer: „Da li želiš da obučeš plavu ili zelenu majicu“?
„Da li želiš da jedeš iz plave ili žute činije?“
„Da li želiš crvene patike ili zelene?“
Možete davati i vremenski izbor kada ste u situaciji odugovlačenja da se krene negde.
„Da li želiš da krenemo odmah ili za 5 minuta?“
„Da li ćeš pokupiti igračke sada ili posle večere?“
Kada dete ne zna šta želi i ne može da donese odluku šta da radi, dajte izbor.
„Da li želiš da crtamo ( ili neka druga aktivnost ) ili da idemo u park?“
Davanje izbora pomaže detetu da razvija sposobnost donošenja odluka, što je važno i za kasniji period kada odraste i kada će se suočavati sa donošenjem odluka za važne stvari.
Važno je da znate da kada dajete izbor ponudite ono sa čim se i vi slažete tako da kada dete izabere budete i vi zadovoljni i dete.
Probajte moć izbora već danas i uštedite na vremenu jer će dete brzo odlučiti zato što oseća da je uvaženo jer ste mu dali moć da bira.
Autor: Kristina Radenković