Praznici! Praznično raspoloženje, euforija, pomešane misli praćene emocijama koje su u ovom periodu dramatičnije. Odnosno, one su konstantno u nama, ali u ovom periodu godine su izraženije.
Osetljiviji smo, razdražljiviji. Ovo se obično gleda kao na slabost, ali je upravo suprotno od slabosti. Ovo je ono po čemu se izdvajamo. Ovo je naša snaga.
Bliži se februar. Utisci su se slegli, sve dolazi na svoje. Uplovili smo u ovogodišnju avanturu. Većina nas – sa kojim kilogramom viška. Mesta nervozi, panici, osuđivanju – nema. Pravimo plan.
Prvo što ćemo uraditi jeste da ćemo osvestiti da smo to mi. Sedimo, dišemo, pijemo kafu ili čaj i svesni smo svog bića. Pomislimo koliko smo samo divni i osmehujemo se. Odlučujemo da naše telo zaslužuje da postupamo nežnije prema njemu.
Hidriraćemo ga češće i unosićemo hranljive materije koje će strujiti našim krvotokom i davati nam energiju koja će nam biti polet. Polet za nove uspehe, polet za ustajanje nakon pada.
Priroda se budi i stavlja nam do znanja da obratimo malo više pažnje na nju. Biljke će biti naš saveznik u detoksikaciji. Zašto je detoksikacija važna, posebno sada?
Tokom zimskog perioda unosili smo kaloričnije namirnice, masnije, bogatije šećerima. To je u redu, naš organizam je morao da se izbori sa vrlo niskim temperaturama, a naravno, tu su neodoljive poslastice koje upotpunjavaju zimsku čaroliju.
U našem telu su se nakupili toksini, razne materije koje nam ne trebaju i koje opterećuju jetru, bubrege, sve ćelije našeg sistema. Sada ćemo korišćenjem određenih namirnica i biljaka, pomoći organizmu da se prečisti. Vraćamo se prirodi i dišemo punim kapacitetom.

Top 3 saveta za detoksikaciju:
* Dan je najbolje započeti šoljicom zelenog čaja. Nastavljamo da hidriramo telo pitkom vodom, tokom čitavog dana.
* Povećati unos hlorofila. Hlorofil je zeleni pigment koji utiče na povećanje nivoa crvenih krvnih zrnaca koja pomažu izbacivanje toksina. Namirnice bogate florofilom su: alge (hlorela, spirulina), brokoli, karfiol, kelj, kupus, lucerka, spanać, artičoka, tikvice, brokoli… Pšenična trava je izuzetno popularna, a može se nači u vidu praha, soka, kapsula.
* Povećati unos proteina. Proteini potpomažu stvaranje mišićnih vlakana i tonusa, a ujedno oslobađaju od toksina.
Namirnice bogate biljnim proteinima su: grašak, krompir, pirinač, proso, spanać, bademi, orasi, semenke lana, seme golice, susam, kikiriki, indijski orah, brazilski orah.
S obzirom da nam je cilj detoksikacija, neka akcenat bude na proteinima poreklom iz biljaka, ali ne treba zanemariti ni namirnice životinjskog porekla, poput jaja, kefira, jogurta i pilećih prsa.
Komad mladog nemasnog sira, parče pilećih prsa uz tunjevinu i zelenu salatu, sa sokom od limuna, dobra je kombinacija za doručak.
Top 5 biljaka koje možete pripremati kao čaj i uživati u njihovom ukusu i zdravstvenim benefitima.

Biljka broj 1- moćni maslačak
Uglavnom je većina imala susret sa ovom biljkom i ume da je prepozna. Ova biljka sa žutim listovima obiluje antioksidansima i flavonoidima koji deluju kao čistači jetre. Time se podstiče regeneracija ćelija jetre.

Biljka broj 2- poznata kopriva
Prva asocijacija je sećanje kada nas je jednom ožarila u dvorištu, zar ne?:-) Sada joj dajemo šansku da se iskupi za to. Naime, ova biljka je izuzetan diuretik, pa se primenjuje kod urinarnih infekcija. Nalazi primenu kod kožnih problema (naročiro ekcema), povreda i istegnuća, kod bolova u zglobovima i mišićima, uvećane prostate. Podstiče ispiranje bubrega i rad limfnog sistema. Može se pripremati list koprive, cvet ili koren.
Biljka broj 3- neobična gujina trava (sikavica)
Ovu biljku karakteriše silimarin- ekstrakt koji regeneriše ćelije jetre. Povećavajući nivo glutationa, smanjuju se oštećenja nastala zbog velike količine lekova, zagađenja iz vazduha, toksina, pesticida iz hrane, teških metala. Može se koristiti kod oboljenje žučne kese, hepatitisa, degeneracije jetre, usled zastoja žuči (podstiče lučenje luči), kod problema sa varenjem, kod dijabetesa tipa 2.
Biljka broj 4- bogati čičak
Čičak predstavlja pravu riznicu nutrijenata. Obiluje magnezijumom, vitaminima C i E, folnom kiselinom. Sadrži poliacetilen, koji ima snažna protivgljivična i antibakterijska svojstva. S obzirom da ubrzava cirkulaciju i na tom putu čisti epiderm, dobro se pokazao u slučaju akni.

Biljka broj 5- domaća kora krušine
Kora krušine sadrži flavonoide, masti, šećere, smolu, tanine, eterična ulja, jabučnu kiselinu, vitamin C. Koristi se kao laksativ, podstiče rad creva i olakšava njihovo pražnjenje.
Smanjuje nadutost i bol u stomaku, pomaže u lečenju zatvora i hemoroida. U slučaju infekcije kože, svraba i čireva, može se koristiti za spoljnu upotrebu.
Napomena: Biljke jesu lekovite, ali je zabluda da ne mogu biti opasne. Pre upotrebe neophodno je upoznati se sa kontraindikacijama, kako bismo bili sigurni da našem organizmu činimo samo najbolje.
Autor: Natalija Kneselac