Kašalj je refleksni odgovor koji predstavlja pokušaj tijela da očisti disajne puteve. Može se javiti kao posledica infekcije, alergije ili obrambenog odgovora na razne iritanse, ali može ukazivati i na ozbiljniju bolest poput tumora na plućima, tuberkoloze ili srčane slabosti. Ako kašalj traje duže ili ne reaguje na liječenje, treba potražiti savjet ljekara.
Da li kašalj treba umiriti, podstaći ili suzbiti, zavisi od vrste kašlja i njegovog uzroka.
Produktivni kašalj
Produktivni kašalj izbacije sluz iz pluća, pomažući u njihovom čišćenju i takav kašalj nije dobro suzbijati. Kod produktivnog kašlja sa većom količinom sluzi, treba koristiti biljke koje pomažu u razrjeđivanju i izbacivanju sluzi, kao što su oman, đumbir, kajenski papar, ren, očajnica.
Neproduktivni kašalj
Mogu se javiti dvije vrste neproduktivnog kašlja:
– Kašalj sa sluzi zarobljenom u plućima. Iskašljavanje može biti povremeno i može se javiti osjećaj “tijesnih” pluća i šištanje u grudima. Kod ove vrsta kašlja, dobro je kombinovati biljke koje pomažu u razrjeđivanju i iskašljavanju sluzi (oman, đumbir, kajenski papar, ren, očajnica) sa biljkama koje smiruju iritaciju i upalu ( korjen sladića, bijeli sljez, lipa, ljubičica).
– Suvi, iritirajući, bolni kašalj. Kod ove vrste kašlja koristiće vam biljke koje smiruju iritaciju i upalu (korjen sladića, bijeli sljez, lipa, bokvica) i biljke koje olakšavaju spazam povezan sa pretjeranim kašljem (valerijana, divizma, timijan, crvena djetelina).

Pročitajte tekst ,,Zima, zdravlje i emocije”
Recepti iz kućne apoteke
Produktivni kašalj
Čaj od đumbira
½ kašičice đumbira u prahu (Zinginber officinale)
1 prstohvat mljevenog karanfilića (Syzygium aromaticum)
1 prstohvat cimeta (Cinnamomum zeylonica, C. cassia) u prahu
2,5 dl vode
Biljke preliti svježe prokuvanom vodom i ostaviti da odstoji 10-20 minuta. Piti 2 šolje u toku dana. Najefikasnije će biti ako dnevnu dozu podjelite u više manjih doza. Umjesto đumbira u prahu, možete koristiti 1kašičiču svježe izrendanog korjena.
Biber i med
Sameljite 4-5 zrna crnog bibera i pomješajte sa 1 kašičicom meda. Uzmite 2-3 puta dnevno. Otapajte lagano u ustima.
Neproduktivni kašalj
Čaj od korjena sladića
1 kašičica korjena sladića (Glycyrrhiza glabra)
2.5 dl vode
Med
Prelijte sladić prokuvanom vodom i ostavite da odstoji 10 minuta. Pijte dva puta dnevno. Sladić prirodno podmazuje i umiruje sinuse i disajne puteve, pomaže u razrjeđivanju i iskašljavanju sluzi i u smirivanju upale koja iritira grlo. Anti-spazmodična svojstva sladića ublažavaju bolni neproduktivni kašalj. Čaju od sladića možete dodati prstohvat cimeta.
Napomena: Osobe koje pate od povišenog krvnog pritiska ne bi trebalo da koriste čaj od sladića redovno i u većim količinama.
Čaj od divizme
1dio cvijeta kamilice (Matricaria recucita)
1dio lista bijelog sljeza (Althaea officinalis)
1dio divizme (Verbascum thapsus)
2 kašike mješavine preliti prokuvanom vodom i ostaviti 30 minuta da odstoji. Piti 1/2 šolje više puta u toku dana, dok kašalj ne počne da se smiruje.
Divizma se već dugo koristi kao pomoć kod kašlja i drugih respiratornih problema. Olakšava i ubrzava uklanjanje viška sluzi, smiruje upalu i iritaciju i olakšava spazam. Kamilica djeluje umirujuće, opuštajuće i antiupalno, a med je prirodni lijek protiv upale grla i kašlja.
Kod bolnog kašlja, divizma se dobro kombinuje sa zovom (Sambucus nigra) i crvenom djetelinom (Trifolium pratense)- Priest & Priest.

Pročitajte tekst ,,Nesanica”
Produktivni i neproduktivni kašalj
Čaj od sladića i komorača
1 kašičica sjemena komorača (Foeniculum vulgare)
1 kašičica korjena sladića (Glycyrrhiza glabra)
½ kašičice lista bijelog sljeza
2,5 dl vode
Med
Sve sastojke preliti svježe prokuvanom vodom i ostaviti da odstoji 20-30 minuta. Piti po ½ šolje više puta u toku dana.
* Prema herbalisti Davidu Hoffmanu, korijen bijelog sljeza se prvenstveno koristi kod digestivnih tegoba, upala digestivnog trakta i kože, dok se list koristi za pluća i urinarni trakt. Za bronhitis, respiratorni katar i iritirajući kašalj koristite list bijelog sljeza.
Cvjetne esencije i kašalj
Psihološki faktori respiratorne neravnoteže mogu uključivati vezanost, tugu i strah.
U skladu sa individualnim potrebama, razmotrite upotrebu neke od esencija:
Honeysuckle– kod pretjerane vezanosti za prošlost, dobra ili loša sjećanja, nostalgije.
Yerba Santa – je veoma korisna zbog svoje sposobnosti u oslobađanja emocija uskladištenih u predjelu srca i pluća, naročito bola i tuge.
Lungwort – osjećaj beznađa i rezignacije lokalizovan u plućima, koji se ispoljava kao težina i nizak nivo energije. Cvjetna esencija donosi osjećaj olakšanja i sposobnost lakšeg disanja. Korisna je za one koji u stanju anksioznosti gube dah.
Agrimony i Mimulus, ako su prisutni strah i napetost, koji mogu dovesti i do poteškoća sa disanjem.
Smanjite unos hladne i sirove hrane, šećera, mliječnih proizvoda, prerađene i masne hrane, kafe i alkohola. Ostanite hidrirani i obezbjedite sebi dovoljno odmora i sna.
Iz knige u pripremi “Porodična knjiga zdravlja”.
Autor: Žana Burić