Pratjahara
Pratjahara (pratyahara) – interiorizacija uma; peti stupanj Patanđalijeve aštanga joge; podrazumeva povlačenje uma iz čula i tela i njegovo usmeravanje ka objektu koncentracije. Pratja znači protiv ili nazad, a hara znači preuzeti –dakle, Pratjahara je zadržati.
Definicija Pratjahare je da je to proces svesnog povlačenja čula. Zapravo, Pratjahara je peti korak u Patanđalijevoj jogi. Prvih četiri koraka su više fizički, kao što su fizičke vežbe, asane, dok su zadnjih tri koraka više duhovni, kao što je na primer meditacija ili prosvetljenje. U tom smislu je pratjahara na granici između svetova, između fizičkog i metafizičkog. 42
42 Kako i Zašto Praktikovati Pratjaharu, posećeno dana 31.03.2018 na strani http://www.sunnyray.org/Pratjahara.htm
Pratjahara je ud stabilnosti; on se bavi neprekidnim vraćanjem uma na ritam disanja. Rezultat je da je um smiren i kontrolisan. Kad je postignuta puna svesnost, um ne vrluda niti se vezuje zaprolazne misli – on jednostavno dozvoljava mislima da teku pored njega. Pratjahara je, dakle, kontrola čula. Umesto da odstranjujete misli, vi učite da se ne vezujete za njih dok teku kroz vaš um. 43
43 Praktične lekcije iz joge od Šri Svami Šivanande, Osmo izdanje: 1997. , Društvo božanskog života P.O. Shivanandanagar — 249 192 Distt. Tehri – Garhwal, Uttaranchal, Himalayas, India, str. 64

Pročitajte ,,Meditacija i strpljenje”
Različite tehnike meditacije pomažu nam da pročistimo um i daju nam potreban odmor i revitalizaciju. Postoje određene faze meditacije. Počinje se od vežbanja pažnje, što u jogi zovemo pratjahara. Tako smirujemo površinske nivoe uma, nastojimo da ih posmatramo sa stavom svedoka, unutrašnjeg posmatrača.
To svedočenje mislima koje nam prolaze kroz um je suštinski važna i nezaobilazna praksa meditacije. Bez toga ne možemo preći u dublja stanja svesti, jer će nam misli odvlačiti pažnju. Na misli posmatramo kao na oblake koji se kreću nebom. Nastojimo da im ne pridajemo nikakav značaj, bez obzira da li su one lepe ili ružne, bitne ili nebitne za nas. 44
44 Meditacija, posećeno dana 31.03.2018 na strani http://www.wabisabiyoga.rs/blog/meditacija
U početku je potrebno imati objekat koncentracije, nešto na šta će paţnja biti usredsređena. To može biti disanje, može biti zvuk (mantra) ili neki simbol ali um svakako mora imati neki objekat za koji bi se držao. Vremenom kad naučimo da se koncentrišemo i taj objekat otpada i onda ostaje samo stanje čiste svesnosti.
Pravo stanje meditacije. Naša emotivna uzburkanost je posledica našeg delovanja. Onaj na koga utiču spoljašnji događaji i utisci ne može da postigne unutrašnji mir i stabilnost. On će trošiti mnogo energije na suzbijanje neželjenih osećaja i pojačavanje željenih osećaja.
Ovakvo ponašanje vodi ka fizičkom ili mentalnom neskladu, što u praksi uzrokuje bolest. Patanđali, pisac Joga Sutri, kaže da je usredsređenost na čula uzrok sve ljudske nesreće i nelagode. Kada ljudi potraže pomoć joge, traže unutrašnji mir koji im stalno izmiče. Kroz jogu vrlo brzo ustanove da im je taj unutrašnji mir sve vreme dostupan.
Joga danas znači prosto fizičko vežbanje ili mistički put tajanstvene ekstaze: pravo značenje termina ―joga je jednostavno i označava proces koji nam omogućuje da se zaustavimo.
Kroz zaustavljanje, možemo da osmotrimo način na koji funkcioniše naš um. Kroz razumevanje načina na koji naš um radi, možemo da razumemo prirodu sreće i nesreće, i da ih obe nadiđemo. 45
45 Primenjena joga, posećeno dana 31.03.2018 na strani http://www.joga-beograd.org.rs/primenjena-joga
Darana
Darana (dharana) -“koncentracija”; potpuna usmerenost patnje na jedan objekat; šesti korak Patanđalijeve aštanga joge.
Reč dhar se prevodi kao držati ili održavati. Kad vežbači postignu visok nivo Pratjahare, um je neporemećen usputnim mislima, zvucima ili senzacijama kao što je bol.
U tom stanju, moguće je postići duboki nivo koncentracije. U okviru praktikovanja Asane, kad se postigne Dharana, um dostiže samo jedan fokus, koncentrišući se samo na udisanje i izdisanje, i na osmatračnice, dristi. 46
46 Praktične lekcije iz joge od Šri Svami Šivanande, Osmo izdanje: 1997. , Društvo božanskog života P.O. Shivanandanagar —249 192 Distt. Tehri-Garhwal, Uttaranchal, Himalayas, India, str. 64
Daranom stvaramo neophodne uslove umu da se usredsredi na jedno umesto da se raspe na mnoštvo pojava. Duboka usredsređenost i refleksija mogu da stvore uslove za ovakvo fokusiranje na ono što smo izabrali. Podstičemo jednu aktivnost uma –što intenzivnija ona postaje, to više ostale aktivnosti uma iščezavaju. 47
Zadatak u darani je da umirimo um usredsređujući ga na nešto što je nepromenljivo. Objekat usredsređivanja nema veze sa ciljem tog usredsređivanja: da sprečimo um da luta kroz sećanja, snove, refleksije. Patanđali misli na taj cilj kada na početku Joga Sutre kaže da je svrha joge da zaustavi fluktuacije uma.

Podsetite se tekstova ,,Jama” i ,,Nijame”
Djana
Djana (dhyana) -“meditacija”; dubokom i dugotrajnom koncentracijom na jedan objekat ego postepeno počinje da se rastapa i da poprima svojstva objekta koncentracije; apsorpcija i poistovećivanje sa unutrašnjim kvalitetom, Bogom ili nekim Njegovim aspektom; sedmi korak Patanđalijeve aštanga joge.
Djana znači proslavljanje, obožavanje, odnosno uzvišenu meditaciju na usredsređivanje, ponovno povezivanje sa Sopstvom. Kroz djanu se postiže stanje savršene kontemplacije.
Kada smo daranom usredsredili um na jednu stvar, djanom želimo da saznamo potpunu istinu o toj jednoj stvari. Kada se savršeno usredsredimo na nešto, naš um postaje to nešto. Shodno tome, ako se usredsredimo na Sopstvo, postajemo svesni Sopstva do te mere da ga spoznajemo kao sebe same. 48
48 Primenjena joga, posećeno dana 31.03.2018 na strani http://www.joga-beograd.org.rs/primenjena-joga/
Djana dolazi od dhjai, što znači meditirati ili kontemplirati. Kombinacija petog i šestog uda (Pratjahara i Dharana) donosi stanje duboke meditacije u kome nema nikakvih misli. U asani, prana energija učenika teče kroz sekvence asana.
Od početka do kraja sekvence, nit dhaje neprekinuta. Svaka asana je graciozno zategnuta na ogrlici asana i postaje pokretna meditacija. Tokom djane, svest se dodatno ujedinjuje takošto uvidi pokazuju razlike između objekta i finijih oblika percepcije.
Lagano shvatamo šta je naš um koji percipira, šta su sredstva percepcije a šta je objekat percepcije – šta su reči, šta je njihovo značenje, a šta su ideje iza značenja reči.
Samadi
Samadi (samadhi) -najviši stepen Patanđalijeve aštanga joge, označava konačno jedinstvo sa Bogom; vidi: nirbikalpa i sabikalpa samadi. Sama znači isto, a adhi se prevodi kao najviši. Dostići Samadhi je kulminacija svih osam udova Aštange.
Autor: Jelena Trivić