Subota je. Izašla sam da prošetam i svratim do šoping centra da vidim o kakvim se to prazničnim popustima priča. Svaki butik je prepun. Sve je to meni lepo. Izašli ljudi da prošetaju, kupe sebi nešto, kupe deci nešto. Lampice, muzika, ukrasi. Međutim, u svemu tome sam primetila i neku tenziju. A onda, začula sam dečaka kako kroz plač moli majku da izađu napolje. Aha, pomislila sam. Evo o čemu treba da pišem. Bes kod dece u vreme praznične idile.
Da li se i vama desilo da izađete sa klincima u šoping i oni posle 15 minuta ne žele više tu da budu već kod kuće ili napolju, da šetaju ili da se igraju. Period pred novu godinu karakteriše se gužvama. Iako volite tada da izađete da kupujete jer nas sve uhvati praznična euforija deci je teško da se fokusiraju na neku stvar i da ostanu pribrana kada je gužva. Ukrasi, lampice, muzika, nepoznati ljudi. Sve su to stimulusi koji jako utiču na to da deca imaju fluidnu pažnju.
Kada pažnja počne da se rasipa i dete hoće da krene na neko drugo mesto, a vi pokušate još samo malo da ga zadržite dok gledate još neke stvari. Onda zbog frustracije što ga zadržavate u mestu dolazi do ispoljavanja besa, a neretko i do bacanja po podu. Ovo je najčešće kod dvogodišnjaka i trogodišnjaka. Takođe, ukoliko ste neko vreme u kupovini dete je možda u međuvremenu ogladnelo ili mu se spava i to izaziva dodatni izvor frustracije.

Ovde možete naći tekst: ,,Afektivna vezanost”
Šta da radite u takvim situacijama?
Pre svega, bilo bi dobro da dete ostavite kod nekoga da ga pričuva dok vi idete u kupovinu. Taman, iskoristite to vreme da se opustite i da uživate. Ukoliko, nemate koga da pričuva dete onda neka vam se nađe nešto u torbi za užinu kako bi ste se spasili frustracije deteta zbog gladi. Takođe, kada vam dete kaže da mu je dosta kupovine proverite na sat da li se niste zaista zadržali i više nego što dete može da podnese. Ako je napad besa već nastao onda ostanite pribrani i smireni. Uzmite dete za ruku i izađite. Bez pokušavanja da smirite dete jer svako dodatno objašnjenje u tim trenucima neće pomoći. Budi obazrivi kako raspolažete vremenom kada kupujete sa detetom i setite se da prirodna sredina dece nisu šoping centri već šetnja na svežem vazduhu i kućna toplina.
Srećna Nova godina vama i vašim mališanima!
Autor : Kristina Radenković