Uzroci lipoproteinskih tipova i kako preventivno delovati kada se govori o temi ,,Mit o holesterolu“.
Šta uzrokuje nalaz lipoproteinskog tipa B?
Iz nutricionističke perspektive postoji nekoliko glavnih uzroka:
Konzumacija prevelikih količina masti koje ubijaju
Trans-masti u prerađenoj hrani i hrana bogata omega 6 masnim kiselinama (biljna ulja i meso životinja hranjenih žitaricama) uzrokuju snažno povećanje prostaglandina E2 i drugih posrednika upala, koji izazivaju ogromne količine slobodnih radikala i oštećenja tkiva.

- Nedovoljan konzumacija masti koje leče
Masti koje nalazimo u hrani kao što je kokosovo ulje i životinjski proizvodi ( od životinja hrnjenih travom), povećavaju HDL i favorizuju lipoproteinske čestice tipa A. Pored toga, dobre masti kao što su EPA / DHA u ribljem ulju i Omega 9 masti u maslinovom ulju, avokadu i bademima igraju značajnu ulogu u pravilnom funkcionisanju lipoproteina.

Šećer, žitarice i kukuruzni sirup
Konzumacija šečera izaziva vrlo brzo povećanje istog u krvi. Kada se ovakva povećanja dešavaju, pankreas brzo izbacuje velike količine insulina. Velike količine insulina, u krvi, povećavaju stvaranje triglicerida i holesterola, a istovremeno podstiču upalne procese. Žitarice izazivaju sporije otpuštanje šećera u krvotok. To uzrokuje sporije, ali dugotrajno povećanje insulina, koji promoviše stalno skladištenje masti u masnim naslagama.

Visoko fruktozni kukuruzni sirup: (HFCS) stimuliše lipogenezu (stvaranje masti) pretvarajući se u aktivirani glicerol (G-3-P), koji obezbeđuje temelj za stvaranje trigliceride (1 glicerol + 3 slobodne masne kiseline). Pored toga, masne kiseline stvorene tokom metabolizma fruktoze nakupljaju se kao kapljice masti u jetri i skeletnim mišićnim tkivima, uzrokujući otpornost na insulin i bezalkoholno oboljenje masne jetre (NAFLD). Insulinska rezistencija napreduje do metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2 . Metabolizam fruktoze u vašoj jetri stvara dugu listu otpadnih proizvoda, toksina i slobodnih radikala.

Ovi slobodni radikali kradu anti-oksidante iz našeg sistema i oštećuju tkiva u procesu koji se zove glikacija. Uz to, metabolizam fruktoze stvara veliku količinu mokraćne kiseline, koja inhibira sintazu azot-oksida, što dovodi do povećanja krvnog pritiska. Velike količine mokraćne kiseline takođe uzrokuju nastanak gihta.
‘Ajde sada da se pozabavimo koracima koje možete preduzeti kako biste se izborili sa problemom kardio-vaskularnih bolesti. Uvek se konsultujte sa lekarom pre nego što prekinete ili promenite lekove ili preduzmete nove zdravstvene strategije. Pored toga, trebalo bi da sarađujete sa funkcionalnim lekarom ili nutricionistom koji će vas provesti kroz ove strategije. Ovo nije finalni spisak , pošto postoje druge prirodne terapijske strategije koje se mogu koristiti kao pomoć pojedincima koji imaju srčane bolesti.
Primenite ketogenu ishranu
Iz svoje ishrane izbacite žitarice i šećere, prerađena biljna ulja i prerađeno meso. Umesto toga, obroke usredsredite na zdrave masti kao što su masline, maslinovo ulje, avokado, puter, jaja, kokosovo ulje, orasi i semenke. Uključite organske životinjske proizvode i puno beskrobnog povrća.
- Smanjite stres
Pronađite načine za smanjenje stresnih aktivnosti i uživajte u miru i smirenosti.
- Poboljšajte san
Visoko kvalitetan san u trajanju od 7 do8 sati, svake noći, ključan je za izlečenje i poboljšanje protoka krvi.
- Koristite supe od kostiju ili kolagen protein
Ovo će obezbediti dovoljne količine kolagena, koji će održati krvne sudove jakim i efikasnim. Bez adekvatnog kolagena, krvni sudovi postaju slabi i nefleksibilni.
- Uključite hranu bogatu magnezijumom i vitaminom B
Magnezijum i vitamin B pomažu opuštanju zidova krvnih sudova. Hrana bogata magnezijumom uključuje tamnozeleno lisnato povrće, organske mlečne proizvode, sirovi kakao i semenke bundeve. Takođe možete uživati u kupkama sa Epsom solima, koje će vas opustiti i u isto vreme povećati nivoe magnezijuma.
Koristite Omega 3
Omega 3 masne kiseline, posebno EPA i DHA su kritične ili krucijalne ne znam sta si hteo da kazes za stabilizaciju šećera u krvi, snižavanje triglicerida i poboljšanje lipoproteinskih karakteristika. Hrana bogata Omegom 3 je meso od životinja hranjenih travom, puter, divlja riba i spirulina . Takođe je preporučljivo dodavati 2-5 grama EPA / DHA dnevno, u vidu suplementa.
- Duboko dišite
Naučite nove tehnike disanja, kao što su kvadratno, Buteiko ili neko drugo. Na taj način ćete telu obezvediti potrebne količine kiseonika i ugljen dioksida koje su mu preko potrebne za pravilno funkcionisanje. Takodje, ove tehnike omogućiće vam bolju kontrolu stresa.
- Uzemljite svoje telo
Danas smo okruženi toksičnim elektromagnetnim frekvencijama (EMF-ovima). Svakodnevni boravak napolju, bosonogo hodanje po travi, zemlji ili pesku, omogućiće vašem telu da apsorbuje prirodne EMF-ove iz zemlje koji uravnotežuju vaše električne ritmove.
- Redovno vežbajte
Svakodnevni pokret je izuzetno koristan za vaš kardiovaskularni sistem. Preporučio bih vam šetnju, najmanje 20-30 minuta svakodnevno. Pored toga obavezno uvedite i neki vid treninga sa otporom, najmanje 2-3 puta nedeljno, kako bi ste poboljšali mišićnu masu.
- Optimizujte nivo vitamina D
Nizak nivo vitamina D direktno je povezan sa kardiovaskularnim bolestima. Redovno izlaganje kože sunčevim zracima i suplementacija koja prevazilazi 1000 IU dnevno, pozitivno će delovati na poboljšanje nivo ovog vitamina u organizmu. Preporučujem uzimanje vitamina D3 u konbinaciji sa vitaminom K2, jer vitamin K2 smanjuje taloženje kalcijuma u krvnim sudovima.
- Koristite hranu bogatu antioksidantima.
U svoju ishranu dodajte kurkumu, đumbir, origano, beli luk, bosiljak, tamjan, ruzmarin i redovno pijte organske biljne čajeve.
Ojačajte svoje mitohondrije
Mitohondrije su energetske fabrike svake ćelije. Kada neko boluje od srca ili lipoproteinskog tipa B, mitohondrije ne rade svoj posao kao treba. Koristite suplemente kao što su vitamin B, CoK10, L-karnitina, N-acetil cistein i Lipoičnu kiselinu.
Ovde završavam ovaj mali serijal vezan za “Mit o Holesterolu”. Nadam se da se više nećete plašiti ovog esecijalno važnog molekula, bez koga ne bi bilo života. I sledeći put kada vam lekar kaže da bi trebalo da smanjite masnu hranu, ili ne daj bože da uzmete statine, pošto vam je holesterol povišen, znaćete da postavite prava pitanja, i na taj način preuzmete odgovornost za sopstveno zdravlje.
Autor: Miloš Stojaković