Dah je veza između fizičkog tela i unutrašnjeg bića. Dah je naš saputnik. Veza između udaha-puraka (koji zagreva, produžava pokret, unosi svetlost), izdaha-rečaka (koji hladi, rasterećuje, prizemljuje, centrira ,oslobađa) i pauze-kumbhaka (neutralna, objedinjuje, smiruje, tačka potencijala, harmonija svetlosti i tame). Kako bi tri glavna energetska kanala-nadija, Ida, Pingala i Sušumna bila aktivna i balansirana poželjno je da smo ih svesni.
Da bi naše biće bilo zdravo potrebno je da imamo aspolutnu prohodnost meridijana (energetskih kanala-nadija). Kao što krv protiče kroz vene, tako energija protiče kroz meridijane. Meridijani upravljaju krvi i životnom energijom. Energija treba da teče slobobodno, neometano. Svaki vid blokade utiče direktno na određeni meridijan (deo tela,ograna…). U telu postoji 12 meridijana, grupisanih u šest parova. Svaki je zadužen za određeni deo tela, samim tim i uma i duše. Navešćemo jedan primer:
Kako se recimo prepoznaje višak energije u jetri? Neki od simptoma su: emocionalna nelagodnost, često i obilno mokrenje, poremećaj menstruacije, žutilo kože, vrtoglavice…snovi su vezani za nezadovoljstvo. Neki od simptoma kod manjka energije u jetri: mišićna slabost, astma, migrene, osipi, depresija, ljubomora, razdražljivost…snovi su vezani za drveće,šume,planine.
Telo je prekriveno meridijanima, nebo sazvežđem, planeta zemljom a ljubav zagrljajima.
Unutar nas se nalazi suptilni sistem kanala (nadi) i energetskih centara (čakri). Postoji i do 72000 energetskih kanala i sedam čakri. Međutim postoje tri glavna nadija: Ida, Pingala i Sušumna nadi.

*Ida nadi se zove i „čandra“ kao “mesec“ jer je povezana sa lunarnom energijom u ženskom aspektu –Jin. Upravo zbog toga ponaša se hladno i zaštitnički. Počinje u muladhara čakri i završava u levoj nozdrvi (dužinom leve strane kičme). Ida kontroliše sve mentalne procese dok prenosi pranu u nervni sistem koji umiruju um i opuštaju telo. Aktivira i balansira desnu hemisferu mozga (jer se na vrhuncu objedinjavanja sa pingalom prepliće ) koja obrađuje informacije na difuzan i sveobuhvatan način, stimuliše kreativnost, umetničke talente. Njegova temporalna aktivnost odnosi se na um (ćita), mentalno-emotivne aktivnosti. Ida upravlja nervnim čulima (gjanidrija) organa: oči, uši, nos, jezik i koža. Odgovorna je za parasimpatički nervni sistem.
Kod intravertnih osoba potrebno je komunicirati upravo balansiranjem leve nozdrve. Za vizualizaciju ide možemo koristiti belu boju da bi predočili suptilnu vibraciju kvaliteta.
*Pingala, dinamična energija, Jang. Naziva se i suriya-solarna energija jer pripada muškom principu. Nalazi se sa desne strane kičme, počinje u muladhara čakri i završava u desnoj nozdrvi gde se prepliće sa ida nadijem, obavljajući funkcije u levoj hemisferi mozga (obrađuje informacije linearno i logički) i zatim nastavlja svoj put balansiranja spajajući se u sušumna nadi. Pingala kontroliše osnovne životne procese, daje vitalnost, efikasnost i snagu. Korespondira sa kičmenim stubom i odnosi se na dušu (atma). Upravlja akcionom organima (karmaindrija): šake, stopala, govor, respiratorni i urino ekskretorni. Pingala odgovara simpatičkom nervnom sistemu. Vibracija pingale je crvene boje, topla i stimulišuća.
*Sušumna nadi je najvažniji nadi astralnog-emocionalnog tela. Povezujući sve čakre, sve nadije, smatra se centralnim kanalom za protok prane po celom telu. Sušumna nadi je „velika reka“ kroz koju se kundalini šakti uspinje od svoje izvorne tačke u muladhara čakri (korenskoj) do svog pravog staništa, sahasrara čakre (hiljade latica) na vrhu glave. Put transcendencije i prosvetljenja. Ako vizualizujemo Hermesov štap ili simbol moderne medicine (dve isprepletane zmije) dobićemo ugrubo ideju o odnosu ide, pingale i sušumne.
Šta se zapravo dešava sa prohodnošću naših nozdrva?
Ritam koji reguliše sve procese u organizmu, psihološke i fiziološke, je aktivnost nozdrva koja se smenjuje na svakih 60 do 90 minuta, takođe važi i za aktivnost hemisfera mozga. Između smene ide i pingale, nastupa pauza, odnosno rad i razvoj sušumna nadija koji traje 1 do 4 min.
Kako postoji pauza između udaha i izdaha koja objedinjuje, tako je i sa energetskim kanalima. U toj pauzi obe nozdrve su podjednako otvorene i tada je spiritualna energija na snazi. Um je tada sposoban da se uvuče u dublje slojeve svesti. Vreme za molitvu, meditaciju, duhovni razvoj.
U zavisnosti od toga koja je nozdrva aktivna, Svara joga savetuje i odgovarajuće dnevne aktivnosti:
Kada je aktivna leva nozdrva (IDA NADI):
- pijenje vode i mokrenje
- miran i staložen posao koji zahteva mentalnu aktivnost
- pomaganje drugima
- izglađivanje nesporazuma
- religiozni obredi, molitve, ponavljanje mantri
- duže putovanje
- pevanje, sviranje, komponovanje muzike ili slušanje muzike
- za žene, vreme za seksualne odnose
Kada je aktivna desna nozdrva (pingala nadi):
- fizički poslovi
- uzimanje hrane
- rizični poduhvati
- intelektualni napori
- trgovina
- kraća putovanja
- suprotstavljanje mišljenja
- za muškarce, vreme za seksualne kontakte

Šiva Svarodaja – tantrički tekst koji opisuje Svara jogu obiluje veoma interesantnim uputstvima koja se (možda je smešno i čudno) veoma podudaraju sa nekim savetima ili čak „sujevernim“ načinima naših baka i deka. Primera radi, kada krenete na put, bilo bi dobro zakoračiti preko praga nogom koja odgovara aktivnoj svari-nozdrvi, kada uzimamo nešto ili dajemo, najbolje bi bilo da je to rukom koja odgovara strani otvorene nozdrve, ako želite uspešan dan, odredite aktivnu svaru prstom položenim na nju. Svi znamo za izraz „ustati na levu nogu“ J možda baš zato što treba da ustanemo na stranu aktivne nozdrve i time osvestimo za koje aktivnosti smo sposobniji taj dan ili tog trenutka.
U slučaju da je neka od nozdrva zapušena više od tri dana, dolazi do disbalansa u telu. Deaktivnost nozdrva ukazuje na eventualni problem. U slučaju leve nozdrve se javljaju nadutost, dijareja, loše varenje, dispepsija, disajni poremećaji, impontencija dok kod desne hipertenzija, čir, višak kiseline…
Što znači da ako je aktivnija leva nozdrva, mentalna energija je jača ali je zato pranična slabija i obrnuto.
Najefikasniji način da se pokrenu energetski kanali, aktivnosti nozdrva, obe hemisfere mozga relativno ili jednako, pored sunčevih zraka, zagrljaja, hodanja po zemlji bosih nogu, trčanja, smejanja , plakanja…jeste upravo pranajama-tehnika disanja Nadi Šodan kao i savladavanje tehnike „Uđai“. Kako „nadi“ označava „tok“ ili „kanal“ ili „potok“ tako se za „šodan“ kaže da je „pročišćenje“.
Način izvođenja Nadi Šodan tehnike možete pronaći na YouTube-u ili se obratiti stručnjaku da vas nauči. U sledećem tekstu nešto više o tehnici nadi šodan, kao i o tehnici uđai.
Usvajanje svesti i svedočenje o aktivnom disanju, slušanju sebe, svog daha, komunikacija sa meridijanima u telu je molitva ili meditacija za naše telo, um i duh. Ponajviše od svega budimo deo sebe. Slušajmo svoje biće. Mnoge su tajne u nama skrivene.
Autor : Marijana Pješčić
Divno si ovo sastavila, Marijana! Tako detaljno i jasno 🙂 Ma taman!